Τμήμα ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ

Επαγγελματικές προοπτικές
Επικοινωνία με το Τμήμα

Αντικείμενο Τμήματος
Αποοστολή του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης είναι:
α) Η προαγωγή της μουσικής τέχνης σε συνάρτηση με τα επιστημονικά και ερευνητικά πεδία που την αφορούν και
β) Η υψηλού επιπέδου κατάρτιση ολοκληρωμένων μουσικών ως απόκριση στο αίτημα για την προαγωγή της ώσμωσης των διαφόρων πεδίων της μουσικής σκέψης και πράξης.

Στο πλαίσιο αυτό, το Τμήμα προσφέρει εφαρμοσμένες μουσικές σπουδές σε κλάδους συναφείς προς τις επιμέρους κατευθύνσεις που προσδιορίζουν το ενιαίο του πτυχίο:

1. Κατεύθυνση Ευρωπαϊκής (Κλασικής) Μουσικής
2. Κατεύθυνση Βυζαντινής Μουσικής
3. Κατεύθυνση Ελληνικής Παραδοσιακής (Δημοτικής) Μουσικής
4. Κατεύθυνση Σύγχρονης Μουσικής.

Οι φοιτητές εισάγονται στο Τμήμα από όλες τις κατευθύνσεις βάσει του τρέχοντος νόμου περί εισαγωγής στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης
Εκτός των άλλων μαθημάτων γενικής παιδείας, οι υποψήφιοι εξετάζονται πανελλαδικώς και στα ειδικά μαθήματα:
- Αρμονία
- Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων.
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να παρακολουθήσετε την παρουσίαση του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της εκδήλωσης "Μαθαίνω πριν σπουδάσω" με θέμα τις σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, πατώντας εδώ.

Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Τμήματος
Το  Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης δεν προσφέρει Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών.

Για να δείτε τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών που προσφέρονται από τα Τμήματα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, πατήστε εδώ.

LLP/ERASMUS Τμήματος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ LLP/ERASMUS

Το πρόγραμμα LLP/ERASMUS είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα το οποίο αφορά στην κινητικότητα των φοιτητών, δίνοντάς τους την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μέρος των σπουδών τους ή της πρακτικής τους άσκησης σε μια ευρωπαϊκή χώρα πλην της Ελλάδας.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα LLP/ERASMUS του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης θα βρείτε εδώ, ενώ για να μεταβείτε στην ιστοσελίδα του Γραφείου Erasmus του Πανεπιστημίου Μακεδονίας πατήστε εδώ.

Επαγγελματικές προοπτικές

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης που ακολουθούν την ειδικότητα στο όργανο είναι άρτια προετοιμασμένοι να ακολουθήσουν σολιστική καριέρα στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να απασχοληθούν επίσης:

- Ως διδάσκοντες -μόνιμοι, αναπληρωτές, ωρομίσθιοι- στην πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση (Οι πτυχιούχοι των ειδικεύσεων οργανικής/φωνητικής μουσικής εκτέλεσης προηγούνται έναντι των πτυχιούχων των άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της χώρας αναφορικά με την πρόσληψή τους σε συναφείς προς το αντικείμενό τους θέσεις διδασκαλίας στα Μουσικά Σχολεία της χώρας)

- Ως επαγγελματίες μουσικοί εκτελεστές σε συμφωνικές ορχήστρες και χορωδίες και σύνολα ή ομάδες κλασικής ή παραδοσιακής ή σύγχρονης μουσικής

- Ως διδάσκοντες σε ωδεία και σχολές βυζαντινής μουσικής

- Σε θέατρα, μουσεία, ΜΜΕ, ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ.

- Σε στούντιο ηχογραφήσεων και γενικά σε εταιρείες/ υπηρεσίες μουσικής τεχνολογίας κλπ.

- Σε ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Ακολουθεί ένας οδηγός επαγγελμάτων με ειδκότητες που σχετίζονται με το αντικείμενο του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης.

Πατώντας πάνω στην κάθε ειδικότητα, μπορείτε να μεταβείτε στον αντίστοιχο σύνδεσμο:

Μουσικός (ΠΗΓΗ: Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού)

Ειδικός Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (ΠΗΓΗ: ΟΑΕΔ)

Μουσικολόγος (ΠΗΓΗ: ΟΑΕΔ)

Μουσικός Ενορχηστρωτής (ΠΗΓΗ: ΟΑΕΔ)

Μουσικός Επιμελητής (ΠΗΓΗ: Πύλη Επαγγελματικού Προσανατολισμού)

Επικοινωνία με το Τμήμα

Γραμματεία Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης

E-mail Τηλέφωνο Fax
Γραμματεία Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης msasecr   ( at ) uom.gr 2310-891281 2310-891280

Προϊσταμένη Γραμματείας: E-Mail Τηλέφωνο Fax
 Οικονόμου Βάϊα veconom ( at ) uom.gr 2310-891248 2310-891280

Για να μεταβείτε στην ιστοσελίδα της Γραμματείας του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης, πατήστε εδώ.